Hållbar energi­­­mätning som lönar sig

Vi är experter på att mäta och spara energi – vänd dig till oss för hjälp med IMD i fastigheter och Gemensam el i bostadsrätts­föreningar

Vad är du intresserad av?

Nedan kan du läsa mer om de tjänster som vi erbjuder

Gemensam el, IMD Vatten och temperaturgivare

Gemensam el är en av de bästa investeringar som en bostadsrättsförening kan göra. Oftast betalar den sig på två år eller kortare tid. I snitt sparar varje boende i brf:en 1 500 – 2 500 kr varje år genom att byta elmätare och ta bort onödiga privata elabonnemang.
Med stigande priser för vatten har också lönsamheten för installation av IMD Vatten ökat kraftigt.
Och med temperaturgivare kan uppvärmningskostnaderna sänkas med 5-10 procent.

Kontaktpersoner

Christian Richard
christan.richard@infometric.se
0701-47 77 77

Michael Kleimert
michael.kleimert@infometric.se
0708-19 02 45

Mathias Garpenklev
mathias.garpenklev@infometric.se
070-863 44 38

Mikael Jungersten (region väst)
mikael.jungersten@infometric.se
072-192 29 19

Mattias Wärnegård (region väst)
mattias.warnegard@infometric.se
076-608 82 48

Alexander Castius (region syd)
alexander.castius@infometric.se
070-438 12 45

Annika Mörck (region norr)
annika.morck@infometric.se
070-759 98 19

marknad@infometric.se
08-594 775 44

Läs mer

Utbyten av mätsystem

Infometric kan alltid erbjuda lösningar för systemskifte där ny teknik installeras som är framtidssäkrad. Ny teknik medför också nya möjligheter och synergier med till exempel laddboxar och smidig installation av temperaturgivare.

Kontaktpersoner:
Marcus Andersson
marcus.andersson@infometric.se
070-965 62 88

Helene Blixt
helene.blixt@infometric.se
070-843 56 46

Christian Richard
christian.richard@infometric.se
0701-47 77 77

marknad@infometric.se
08-594 775 44

Materialleverans till nyproduktion

Till installatör och konsult erbjuder vi tekniskt stöd, hög service och smidig leverans.

Driftsättningen går enkelt med Infometrics app Installera.

Kontaktpersoner:
Kenneth Bodman
kenneth.bodman@infometric.se
070-458 48 28

Jacob Bodman
jacob.bodman@infometric.se
070-685 54 61

Linnea Åhlund
linnea.ahlund@infometric.se
070-402 60 74

marknad@infometric.se
08-594 775 46

Avtal

Vår avtalsavdelning hanterar avtal för både nya och befintliga kunder. Det kan handla om avtal för mätsystem i fastigheter, avtal för mätning och debitering av laddboxar och olika typer av ramavtal. Kontakta våra avtalsansvariga så hjälper dom dig vidare.

Kontaktpersoner:
Hannah Oxell
hannah.oxell@infometric.se
072-356 41 58

Isabell Södervall
isabell.sodervall@infometric.se
076-851 43 38

Petra Samuelsson
petra.samuelsson@infometric.se
072-175 70 38

avtal@infometric.se

Kontakta oss gärna genom formulären

Formulären här nedan är i första hand avsedda för nya kunder

Vad undrar du om gemensam el? Skriv in dina uppgifter så hör vi av oss till dig.


    Är du fastighetsägare och vill veta mer?

      Är du installatör och vill veta mer?

        Intresserad av en lösning för laddstolpar till just er bostadsrättsförening?

          Kund hos Infometric?*

          Kontaktuppgifter

          Mätning och debitering av laddboxar

          Infometric erbjuder ett smart system för att mäta och debitera förbrukningen i laddstolpar i en bostadsrättsförening – få förbrukningen direkt på avin.
          Teckna mättjänstavtal

          Vi installerar inte själva laddstolparna men kan hjälpa er att komma i kontakt med en installatör och att sedan koppla på ett mätsystem.
          Hitta elinstallatör

          Solceller

          Funderar ni som bostadsrättsförening på att investera i en solcellsanläggning? Det tycker vi på Infometric är en bra idé. Men riktigt smart blir det bara om ni också har Infometrics populära tjänst Gemensam el. Vår lösning förbättrar er kalkyl för solel och möjliggör för en större anläggning.

          Infometric installerar inte solceller man kan hjälpa er att komma i kontakt med en installatör.

          Gemensam el

          Solcellsinstallatörer

          Sök efter solcellsinstallatörer på Svensk Solenergis hemsida